Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
4.1
1 of 9
Skáldsögur
Vi er på Haarby på Fyn. Året er 1326. Her begynder historien om den unge kvinde Thrunds rejse gennem et krigshærget land i følget på en lejet hær. Det er en bade bark og broget fortælling om tilværelsen blandt kvinder, der måtte bjerge føden som soldaterhorer.
’Soldaterhoren’ skildrer Thrunds historie frem til mødet med foged Eske Litle.
“Slip mig.” Svaret var et skub, der sendte Thrund bagover så hårdt, at luften blev stødt ud af hende, da ryggen ramte jorden Hun vred hovedet fra side til side, da hans mund søgte hendes. “Du smager jo godt, tøs.” Tungen trak våde spor ned mod hendes hals.. Hun mærkede en hånd mellem sine lår og vred sig, men den var for stærk og tvang sig vej opad. Hun gispede, da hun mærkede den i sit skød. “Lig stille for satan, du kan jo lide det.” Hun åbnede munden for at skrige sin protest mod ham. Hånden, der før var mellem hendes lår, rev nu hendes brystklæde over og famlede sig ind under det, fik fat i det venstre bryst og æltede det, så slap han det og førte hånden ned til sine hoser. Hun mærkede ham fumle, inden han greb hendes højre hånd og tvang den nedad. “Så, tag nu fat. Sådan føles en mand.”
“Det er råt for usødet. Men det er fremragende og helt igennem troværdigt skildret. En rigtig god bog, som man siger.” Leon Jaurnow, Kristeligt dagblad
© 2012 Klim (Hljóðbók): 9788771290288
© 2014 Klim (Rafbók): 9788771294279
Útgáfudagur
Hljóðbók: 25 januari 2012
Rafbók: 31 juli 2014
Merki
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland