Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
4.6
Barnabækur
En tosset sommerferie og jomfruen, der blev væk er en rejse tilbage til dengang, solen skinnede hele sommeren. Hvor colaen var uden farve, og et studenterbrød kunne købes for 75 øre. Her møder man Jens og lillebroren Luffe samt deres helt almindelige familie. En mor og far som den slags er flest. Og en storesøster som den slags er færrest.
Jens, Luffe, forelskede Lotte, pensionisten og ludokongen Osvald, camping på Birkø, Cirkus Walstrøm og tyveriet af maleriet Den fortabte jomfru bliver ingredienserne i en livlig fortælling med fart over feltet. Men også en fortælling, der berettiget stiller spørgsmålstegn ved, om man kan klappe en hest – når man ikke har en hest, om det er muligt at sætte ny verdensrekord i 100 meter brystsvømning iført svømmevinger, og ikke mindst om det er rimeligt at navngive sin yngste søn Herluf?
Gør jer klar til en herlig historie om en sommerferie, der i den grad blev tosset, og en jomfru, der i den grad blev væk.
Uddrag af lektørudtalelsen
”Dette er en sjov og underholdende beretning, hvor den voksne fortæller tænker tilbage på sin barndoms sommerferie … Bogen fungerer fint, den er velskrevet og god at læse op.”
© 2019 Forlaget Mellemgaard (Hljóðbók): 9788772186238
© 2019 Forlaget Mellemgaard (Rafbók): 9788772183480
Útgáfudagur
Hljóðbók: 22 augusti 2019
Rafbók: 15 mars 2019
Merki
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland