Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
4
2 of 10
Sjálfsrækt
Kim Waller är generalsekreterare på Prinsparets Stiftelse, som grundades 2015 av H.K.H. Prins Carl Philip och H.K.H. Prinsessan Sofia. En del av stiftelsens arbete går ut på att skapa respekt och förståelse för alla med dyslexi. Prinsen, som själv har dyslexi, menar att det är en mänsklig rättighet att få ta vara på sin potential.
Daniel Brämhagen, partner på EY, som tagit fram en rapport om värdet av dyslexi. I rapporten lyfts styrkor så som fantasifullhet, kreativitet och förmågan att fatta snabba beslut baserade på icke fullständig information, något Daniel menar blir allt viktigare i framtiden. ”Förändring måste gå fortare idag och det rimmar väl med många av de styrkor som dyslektiker har.” Daniel pratar med Eva Röse och Kim Waller om värdet av inkludering och mångfald och citerar en kollega: ”Mångfald är att bli inbjuden till festen, inkludering är att bli uppbjuden till dans.”
Gäster: Kim Waller, generalsekreterare på Prinsparets Stiftelse, Daniel Brämhagen, partner på EY.
Den här samtalsserien, ledd av Eva Röse, är ett samarbete mellan Storytel och Prinsparets Stiftelse och en förlängning av ljudboken ”Älskade dyslexi” som släpptes 2020. Syftet är att sprida kunskap och nyansera bilden av dyslexi, samt skapa ökad förståelse och respekt för dyslektiker.
© 2021 Storytel Original (Hljóðbók): 9789180246842
Útgáfudagur
Hljóðbók: 24 september 2021
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland