Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
4.2
Klassískar bókmenntir
Charles Dickens julklassiker inläst av folkkära Arne Weise!
En riktigt god jul blir det till slut i Charles Dickens "En julsaga", men vägen dit är inte den vanliga. Med hjälp av övernaturliga krafter får den rike och elake affärsmannen Scrooge en läxa, som på juldagsnatten förvandlar honom till en riktigt god människa.
Charles Dickens skrev sin historia inför julen 1843. Den blev omedelbart en stor framgång och har haft en central plats i det anglosaxiska julfirandet sedan dess. Den har satts upp som julspel på teatrar i England och USA otaliga gånger.
Charles Dickens (1812-1870) var kanske den mest framgångsrika och älskade brittiska författaren under 1800-talet, en popularitet som fortsatt i våra dagar. Han förenar oförglömliga personporträtt och en känsla för medryckande berättelser med en blick för samhällets utsatta existenser.
© 2005 SAGA Egmont (Hljóðbók): 9789197593281
Þýðandi: Nils Holmberg
Útgáfudagur
Hljóðbók: 1 november 2005
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland