Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
1 of 28
Óskáldað efni
”Fornemt tilbagetrukket fra den moderne alfarvej – jernbanen – ligger Sorø i de dejligste, i landskabelig henseende ægte danske smilende omgivelser; intet under derfor, at denne plet i sin tid blev valgt til klosterplads. D’herrer Munke havde ingen dårlig smag, når det gjaldt at vælge byggeplads, og det er dem, Sorø kan takke for sin tilværelse.”
Sorø bugner endnu i dag af spændende historie og store kulturoplevelser, ligesom egnene omkring byen rummer enorm naturskønhed. ”Sorø og omegn” er en rejsefører fra 1899, som fortæller, hvilke seværdigheder byen og egnen bød på i slutningen af det nittende århundrede. Mange steder er endnu hyppigt besøgt den dag i dag, hvorimod andre er gået i glemmebogen.
Rejseguiden er skrevet af en lang række forskellige forfattere, der tilsammen gør den lille bog til en alsidig og fyldestgørende beskrivelse af området.
© 2024 Lindhardt og Ringhof (Rafbók): 9788726450910
Útgáfudagur
Rafbók: 3 april 2024
Merki
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland