Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
Smásögur
I den første fortælling i Jørgen Gustava Brandts novellesamling "Stof" møder en række tilfældige buspassagerer en underlig fremmed mand, der synes at drage alles opmærksomhed af forskellige grunde. Nogle bliver skræmt af hans vidende smil, en kvinde skriger, da hans stok forvandler sig til en sort slange, uden nogen anden bemærker noget, og hele tiden kører chaufføren hurtigere og vildere, som aftenen skrider frem.
Foruden "Fredag aften" består novellesamlingen "Stof" af 14 spændende og interessante fortællinger, der ofte bærer et præg af det overnaturlige midt i realismen.
Jørgen Gustava Brandt (1929-2006) var en dansk digter og forfatter. I løbet af sin over 50 år lange karriere udgav han et væld af digtsamlinger, novellesamlinger, romaner og essays. Jørgen Gustava Brandt modtog en række prestigiøse legater og priser for sin forfattervirksomhed heriblandt Kritikerprisen, Emil Aarestrup Medaillen og Statens Kunstfonds livsvarige ydelse.
© 2020 SAGA Egmont (Rafbók): 9788726465884
Útgáfudagur
Rafbók: 21 augusti 2020
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland