Hlustaðu og lestu

Stígðu inn í heim af óteljandi sögum

  • Lestu og hlustaðu eins mikið og þú vilt
  • Þúsundir titla
  • Getur sagt upp hvenær sem er
  • Engin skuldbinding
Prófa frítt
is Device Banner Block 894x1036

To må man være

Tungumál
danska
Format
Flokkur

Skáldsögur

"Er du lykkelig?

Har du fundet din eneste ene gennem en kontaktannonce? Vil du dele din ’solstrålehistorie’ med andre? Send trygt korrespondance og fakta til undertegnede (gerne fotokopi). Kun seriøse henvendelser."

"To må man være" følger den humoristiske, rørende og fantasifulde korrespondance mellem to vidt forskellige mennesker, der har én ting til fælles. De leder begge med lys og lygte efter den eneste ene. Den forhenværende topmodel Nelle skulle man ikke umiddelbart tro ville falde for brugtvognsforhandleren Robert, men gennem en noget anderledes kontaktannonce får de to alligevel kontakt og udvikler et kompliceret og tæt forhold. Spørgsmålet er, om det kan overleve i virkelighedens verden eller kun trives på papir.

"To må man være" er en sjov og interessant fortælling om kærlighed kort før netdating ramte Danmark. Bogen udkom første gang i 1995.

Erik Kjær Larsen (1960-2014) var en dansk journalist og forfatter, der både skrev noveller og romaner. Han var uddannet på Danmarks Journalisthøjskole og arbejdede i en årrække som rejsereporter på Jyllands-Posten og senere som kultur- og it-reporter for Dagbladet Information.

© 2022 Lindhardt og Ringhof (Rafbók): 9788728354803

Útgáfudagur

Rafbók: 30 september 2022

Aðrir höfðu einnig áhuga á...

Veldu áskrift

  • Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur

  • Yfir 400 titlar frá Storytel Original

  • Barnvænt viðmót með Kids Mode

  • Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin

Vinsælast

Unlimited

Besti valkosturinn fyrir einn notanda

3290 kr /mánuði
3 dagar frítt
  • 1 aðgangur

  • Ótakmörkuð hlustun

  • Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur

  • Engin skuldbinding

  • Getur sagt upp hvenær sem er

Prófaðu frítt

Family

Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.

Frá 3990 kr/mánuði
3 dagar frítt
  • 2-6 aðgangar

  • 100 klst/mán fyrir hvern aðgang

  • Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur

  • ‎Engin skuldbinding

  • Getur sagt upp hvenær sem er

2 aðgangar

3990 kr /á mánuði
Prófaðu frítt