Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
4.3
Sjálfsrækt
Funktionsforstyrrelsen selektiv mutisme er en form for angst hos børn – de er bange for at tale i andres påhør. Dette er den første bog på dansk om lidelsen.
Ikke mange kender til selektiv mutisme i Danmark. Det gælder også fagpersoner. Men for de børn, den rammer, samt deres forældre, er det en belastning, der især påvirker børnenes sociale liv og ikke mindst deres sociale kompetencer.
Undersøgelser viser, at 1-3 % af alle børn lider af selektiv mutisme, de vil f.eks. ikke tale i børnehaven, i skolen eller med forældrenes venner og bekendte. Den begynder ofte i 3-årsalderen og ses sjældent efter det 9. år.
Bogens første del redegør for den aktuelle viden og har interview med forskere og eksperter på området. Slutteligt omtales behandlingsmulighederne. Anden del består af historier fra familier, der har haft selektiv mutisme tæt inde på livet, og fortæller, hvordan børnene overvandt deres angst.
Bogen henvender sig til både fagpersoner samt forældre og pårørende til 'tavse børn'.
© 2014 Frydenlund (Rafbók): 9788771184075
Útgáfudagur
Rafbók: 31 mars 2014
Merki
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland